daniel ek ler mot kameran liggandes på rygg
|

Daniel Ek – Kontakt, del 1

Daniel Ek är legitimerad psykolog, mindfulnesslärare, författare och yogalärare med en bakgrund i vipassanatraditionen. Nu driver han Vänskapslabbet som utbildar människor och företag i att bygga starkare relationer. Daniel är medförfattare till boken Länge leve vänner samt Tid att leva. Tillsammans med Therese Erndahl har han även tagit fram relationsspelet Dialogdyk.

Kristi Himmelsfärdshelgen 29 maj – 1 juni 2025 arrangerar Daniel och Axel för tredje gången Mindfulnessretreat i kontakt på Shambala i Skinnskatteberg. Det här samtalet spelades in ungefär en månad innan retreaten med syfte att utforska kontakt och meditation.

I det här avsnittet pratar vi bland annat om:

  • Våra egna erfarenheter om hur kontakt berikat våra liv
  • Likheterna och skillnaderna mellan mindfulness och relationell mindfulness 
  • Anknytning och meditation
  • Lite om den forskning som finns kring kontakt och mindfulness
  • Vad som hindrar oss från att vara i kontakt
  • Att träna på att vara medveten om vad vi känner, att kunna bli sedd i känslan och att kunna uttrycka den på ett moget sätt
  • Tankar som en välsignelse och förbannelse
  • Att bli glad över att upptäcka sina dysfunktionella relationsmönster
  • Hur naturlig närvaro och sanning hänger ihop
  • Och vi avslutar samtalet med att dela våra bästa tips för att vara mer i kontakt 

Vill du veta mer om Daniel, gå till hans hemsida vänskapslabbet.se

Vill du veta mer om mindfulnessretreat i kontakt, gå till mindfully.nu/retreat

Kampanj - 25 % rabatt

Just nu får du 25 % rabatt på alla våra abonnemang – och du behåller dessutom ditt pris så länge du fortsätter att vara prenumerant. Registrera dig / logga in här på vår hemsida (OBS! inte i appen), välj abonnemang och ange koden 252025 i kassan. Erbjudandet gäller till och med 31 december 2025.